Jakou roli hraje bílkovina ve vývoji mozku miminka?

Bílkovina pro zdravý vývoj mozku miminka

Co ovlivňuje vývoj mozku miminka?  Pozornost věnujte především prostředí a výživě.

Tou nejdůležitější živinou během prvních 18 měsíců vývoje dítěte je bílkovina, která má zásadní vliv na vývoj mozku. Díky bílkovinám, odborně proteinům, se velikost mozku během prvních 18 měsíců zvětší dvojnásobně a do dvou let dítěte ztrojnásobí.

Mozek tříletého dítěte obsahuje dvojnásobek synapsí, než dospělý, proto je důležité tento vývoj správně podpořit a také využít – dítě čeká spousta učení a objevování v krátkém čase.

250 tisíc neuronů za minutu

Takovou rychlostí roste mozek během embryonálního vývoje. Jedná se o období nejrychlejšího růstu mozku, druhé nejrychlejší nastává mezi druhým a třetím rokem dítěte. Během těchto období se rozvíjí mimo jiné kognitivní funkce, mozek roste – ve třech letech může vážit 1,2 kg a v dospělosti až 1,5 kg.

Počet nervových buněk se během života dítěte už nemění, nicméně jednotlivé neurony navyšují počet synapsí. Synapse vznikají vzájemným propojením různých nervových buněk.  Při narození má dítě kolem 100 miliard neuronů (což je dvakrát více, než v dospělosti), které čekají na vzájemné propojení, tedy vytvoření synapsí. V době největšího vývoje, mozková kůra tvoří každou vteřinu až dva miliony nových synapsí.

Nové synapse jsou tvořeny vlivy vnějšího prostředí, které vnímáme našimi pěti smysly. Proto se u dítěte rozvíjí nejen po duševní stránce, ale také například pouto k rodičům nebo barevné vidění.

Jak podpořit správný vývoj?

Nemůžete velmi ovlivnit, jaké množství neuronů má dítě dáno geneticky, nicméně, co ovlivnit rodiče můžou, je právě vliv okolního prostředního na jednotlivé smysly dítěte, jejich stimulace a rozvoj. Je tedy podstatné se dětem poctivě věnovat a dbát o správnou výživu. Proteiny pozitivně ovlivňují všechny paměťové procesy, ovlivňují řeč, pozornost i paměť. Aminokyseliny obsažené v bílkovinách pak jsou základními stavebními prvky mozkové sítě.

Dbejte na podíl bílkovin ve stravě svého miláčka. Zejména po šestém měsíci věku dítěte, kdy podíl bílkovin v mateřském mléku klesá či děti jsou odstaveny od kojení je nutné dětem protein doplnit jinou cestou.